top of page
  • Marta Łaczkowska

Czy istnieje jedna para uniwersalnych okularów?

Zaktualizowano: 19 maj 2022

Robienie zakupów w duchu less waste nie zawsze jest proste. Tak naprawdę dziś każdy wybór (nawet ten najdrobniejszy) ma ogromne znaczenie dla planety. A może istnieją jedne, uniwersalne i piękne okulary, którymi można cieszyć się przez lata?


Okulary korekcyjne z nakładką słoneczną


Zakupy w duchu less waste często kojarzą nam się z jedzeniem, tymczasem ten sposób świadomego kupowania warto przekuć na każdą dziedzinę naszego życia. W poszukiwaniu okularów idealnych należy postawić sobie jasny cel – znaleźć parę, która spełni dwie funkcje – korekcyjną i ochronną (przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym).

Jakie okulary wybrać: progresywne z nakładką słoneczną czy fotochromowe? Czym się one

od siebie różnią?


1. Okulary fotochromowe: to rodzaj okularów korekcyjnych wyposażonych w powłokę fotochromową, która w zależności od natężenia światła samoistnie się zaciemnia. Dzięki temu nie trzeba już nosić ze sobą kilku par okularów. Powłoka zmienia się w zależności od natężenia światła, a wzrok się nie męczy i nasze oczy czują się dobrze w każdych warunkach. Okulary fotochromowe sprawdzą się szczególnie w przypadku kierowców czy rowerzystów – nie trzeba sięgać

po dodatkową parę, żeby zapewnić sobie komfort. Super, prawda?

2. Okulary 2w1: okulary korekcyjne z nakładką słoneczną to świetne rozwiązanie, jeśli na co dzień używamy okularów korekcyjnych np. progresywnych, a do tego chcemy skutecznie chronić wzrok przed słońcem. Nakładka przeciwsłoneczna mocowana jest do okularów korekcyjnych za pomocą magnesu – dzięki temu zyskujemy pewność, że z nich nie spadnie i nie zniszczy się. Mocuje się ją szybko i bezproblemowo, tak samo też się ją zdejmuje. Dzięki takiej opcji nie musimy zastanawiać się, jak zastąpić swoje okulary korekcyjne latem.


Ponadczasowe oprawki

Dobór oprawek to bardzo ważna kwestia. Podkreślają urodę, modelują kształt twarzy, dodają nam szyku i charakteru. Do wyboru mamy wiele różnorodnych modeli – na jaki się zdecydować? Moja rada jest prosta – warto wybierać te ponadczasowe i dobrze dopasowane do rysów twarzy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się okularami przez długi czas.

Jakie oprawki opierają się zmieniającym się trendom? Jest ich całkiem sporo! Oprawki w stylu aviator, kocie oczy, wayfarer, okrągłe – typu kujonki, warto przychylnym okiem spojrzeć też

na te geometryczne. Dodają one charakteru naszym stylizacjom, ale także ze względu na swój uniwersalny charakter pasują do naprawdę wielu modowych zestawień.


Nowe okulary? A może wymiana szkieł? No dobrze, załóżmy, że udało nam się upolować wymarzone okulary, z pięknymi, pasującymi do rysów twarzy oprawkami. Co jednak, jeśli wada ulega zmianie. Czy po roku, dwóch, musimy przygotować się na zmianę okularów? Niekoniecznie! Jeśli aktualne szkła okażą się niewystarczające, możemy rozważyć ich wymianę i dopasowanie

do starych oprawek. Jeśli faktycznie wybraliśmy ideale oprawki, to prawdopodobnie w ogóle

nie będziemy chcieli się z nimi rozstawać. Okulary w wersji less waste? No pewnie! Okazuje się,

że wcale nie musimy mieć w swojej garderobie dziesiątek różnych oprawek, by wyglądać elegancko

i stylowo na co dzień. Szukając okularów dla siebie, warto poświęcić czas na dobre dopasowanie oprawek i celować przy tym w ponadczasowe oprawki, która lada chwila nie stracą na aktualności. Dobrym wyborem są też okulary fotochromowe lub okulary z nakładkami przeciwsłonecznymi (rozwiązanie 2w1), które sprawdzą się o każdej porze roku.


Autorką artykułu jest Marta Łaczkowska, na co dzień współtworząca bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać okulary korekcyjne i zadbać o zdrowy wzrok.

657 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page